[rev_slider alias=“blog2018pwpraha_marie-david“][/rev_slider]

S kým se budete cítit v pohodě, komu budete více důvěřovat hned od prvního snímku na svatbě? Fotografovi, se kterým jste si dali jedno kafe v restauraci, nebo se kterým jste velmi aktivně prožili třeba i celé dopoledne?

Svatební den by měl být především o pozitivním zážitku na celý život. Svatební fotograf, i když s ním máte předsvatební schůzku několik měsíců před svatbou, je stále ještě tak trochu cizinec. Chtěl bych zde naznačit několik konkrétních výhod, které předsvatební focení přináší jak budoucím novomanželům, tak fotografovi.

Předchozí článek | Žádné nové články

1. Kdo je vlastně velitel?  🙂

To je snad první věc, na kterou se soustředím. Někdy je po celou dobu focení dominantní pouze boudoucí nevěsta nebo ženich, nicméně v průběhu focení se síly dost často vyrovnají a to právě díky tomu, že dojte mezi námi k navázání důvěry. To byste nevěřili, kolik společných témat, které se netýkají focení vždy najdeme. Mužstvo většinou vždy následuje velitele, proto je pro mě osobně tento prvek  zajimavý a využívám ho při komunikaci.

 

 

2. Kdo se více k druhému tulí?

Zjistit, kdo se ke komu více tulí, se dá vlastně až na konci předsvatebního focení. Tenhle bod je hodně stěžejní, neboť na začátku většinou nedochází k „výbuchu“ emocí před cizím člověkem. To se však postupem času hodně mění. Mým úkolem je navodit příjemnou a uvolněnou atmosféru a „netlačit na pilu“. Pak už to jde většinou samo. V průběhu svatby pak využívám tento poznatek již od začátku focení.

3. Kdo přirozeně pózuje?

Někdo to má vrozené více a někdo méně. Nezapomenu na okamžik, kdy tříletá dcera mojí kamarádky vystřihla zcela přirozeně několik naprosto dokonalých póz, když jsem na ní namířil objektivem. Naproti tomu, můj synovec vždy utíkal někde za roh.

Práce fotografa je snazší, pokud nemusí s párem téměř vůbec komunikovat ve smyslu, co mají na daném místě „konkrétně dělat“, ale jen naznačí záměr. Některé prvky se dají velmi jednoduše naučit, nacvičit a svatební fotky pak určitě vypadat lépe.

 

 

4. Je předsvatební focení pro snoubence důležité?

Co je to za otázku? Každý by asi tvrdil, že ano. Nikoliv, pro některý pár opravdu není focení důležité a osobně to plně respektuji. Důvodem k setkání pak bývá především získání fotografií, například pro pozvánku na svatbu a seznámení s fotografem. Je zcela jasné, že svatební focení pak probíhá v reportážním stylu.

5. Když je focení pro pár velmi důležité.

Jsou páry, které mají na focení velmi, velmi konkrétní požadavky. Díky předsvatebnímu focení je možné „sladit noty“ a vyjít vstříc budoucím novomanželům. To se může týkat i stylu výsledných fotografií, který může být jiný, než je portfolio fotografa.

 

 

 6. Neradi se fotíme, na fotkách nevypadáme dobře.

Naprostá klasika, kterou dost často slyší asi každý svatební fotograf. Není nad to, přesvědčit snoubence o opaku. Předsvatební focení, až na výjimky, není hon s časem. Focení si užíváme. Pokud někdo na začátku cítil ostych před kamerou, tak na konci akce v drtivé většině fotografa již nevnímá a přirozeně pózuje (a z fotek se pak raduje). Z výsledných snímků budoucí novomanželé uvidí, které úhly záběru budeme při svatebním focení více preferovat, protože jim to tam nejvíce sluší.

7. Otestujte si komunikaci s fotografem v reálných podmínkách.

Fotografie v portfoliu fotografa mohou vypadat naprosto skvěle, ale neméně důležitá je i komunikace s fotografem. Každý jsme jiný, někdo mluví moc, někdo téměř vůbec, někdo je méně trpělivý, s někým nemusíte sdílet smysl pro humor… Pouze v reálných podmínkách a nikoliv u kafe zjistíte pravdu. Chcete přece, aby vás svatebním dnem provázel člověk, se kterým cítete příjemně.

Co případná komunikace v cizím jazyku, pokud máte mezinárodní svatbu?  A co fotky? Odpovídají standardu na webových stránkách fotografa nebo se podstatně liší? Jde ještě vůbec změnit fotografa?

 

 

8. Potřebujete romantické nebo akční fotky na svatební pozvánku?

Již jsem to naznačil v bodě č.4 a je to skutečně tak. Snoubenci docela často využívají vybranou fotografii v elektronické pozvánce na svatbu a následně zbylé fotky vytištěné na větším formátu v nějakém koutku svatebního sálu. Záleží jen na vás, jaké místo  a téma „rande“ focení zvolíme.

9. Památka pro vás a další generace, jak vám to slušelo, když vám bylo o něco méně.

Asi není co dodat, protože pevně věřím, že fotky od fotografa a z mobilu nejde zcela srovnávat.

Z druhého úhlu pohledu se už tajně těším na okamžik, kdy konečně odhodím tu šílenou zátěž od Canonu a budu fotit jen nějakým jabkovým mobilem.  Z něhož následně vypadnou již upravené fotky jak do online galerie, tak do nejbližšího foto-labu, kde si je v špičkové kvalitě večer vyzvednu a předám novomanželům společně s vytištěným albem a fakturou. 🙂

 

 

 

V drtivé většině mých svateb je realizováno předsvatební focení, dokonce i v zahraničí směrem na západ. Co když se ale předsvatební fotky nepovedou nebo si „nesedneme“? Ve smlouvě mám odstavec, který velmi výhodně umožňuje snoubencům odstoupit od smlouvy. Zatím se tak naštěstí nestalo.

Na druhou stranu se mi stalo, že jsem ze své iniciativy nabídnul zdarma ještě jedno předsvatební focení, protože výraz budoucího ženicha na fotografiích nedopadl dle mých představ.  Potřeboval jsem ho ještě více „ofotit“, aby se před kamerou cítil zcela přirozeně a to se nakonec zcela podařilo.

Jsem velmi potěšen, pokud jste článek dočetli až sem. Může pokračovat dál a podívat se, jak to Marii a Davidovi slušelo na předsvatebním focení v Praze. Budu vděčný za každý komentář.

Petr

PS: Plánujete svatbu například v regionech Praha, Brno nebo Zlín a nemáte ještě svatebního fotografa? Otestujte si mě, přijedu k vám kamkoliv, i do zahraničních destinací.

 






 

Video není kvalitou optiomalizované pro přehrávaní na celou obrazovku.

 

Předchozí článek | Žádné nové články